Zrozum swoje dziecko: co czuje nastolatek w depresji?

Depresja u młodzieży objawia się w nietypowy sposób: zamknięcie się w sobie, nieustanne siedzenie przed komputerem lub na telefonie, niechodzenie do szkoły, używki, brak kontaktu, ataki złości, agresja (więcej na ten temat: depresja u młodzieży).

Rodzic może na początku tłumaczyć zachowania tego typu buntem młodzieńczym lub np. złośliwością, trudnym charakterem. Jednak jeśli ten stan nie mija i sytuacja zaczyna negatywnie oddziaływać na funkcjonowanie całej rodziny, warto zastanowić się czy problem nie jest poważniejszy niż mógłby się na początku wydawać. Istnieje prawdopodobieństwo, że mają Państwo do czynienia z zalążkami potencjalnego stanu depresyjnego.

Młodzi ludzie uciekają się do różnych zachowań, aby zamaskować przed sobą i przed innymi smutek lub depresyjny nastrój. To, co na pierwszy rzut oka może wydawać się atakiem wymierzonym w najbliższych, często okazuje się desperacką obroną przed natłokiem zbyt intensywnych i niezrozumiałych emocji związanych z dojrzewaniem. Często Państwo mówią: „moje dziecko się zmieniło, nie można do niego w żaden sposób dotrzeć”. Pojawia się pytanie: co czuje nastolatek w depresji?

Stan depresyjny sprawia, że młody człowiek nieustannie się krytykuje i umniejsza. Myśli o sobie, że jest niewystarczająco dobry, nieadekwatny, gorszy. Ten sposób myślenia może doprowadzić do tego, że zacznie czuć się niechciany i odrzucony. Dodatkowo, czuje się odpowiedzialny za wszelkie negatywne przeżycia, których doświadcza, tłumacząc sobie, że sam jest sobie winny („nie mam koleżanek, bo jestem za gruba”, „jestem sam, bo nie mam nic ciekawego do powiedzenia, inni zawsze się ze sobą dogadują, tylko ze mną nie ma o czym rozmawiać”).

Świat widziany oczami młodego człowieka w depresji jest rozczarowujący, nieinteresujący, wrogi. Cały czas stawia przed nim przeszkody nie do pokonania i więzi w sytuacji bez wyjścia. Przyszłość zapowiada się niewiele lepiej: jego trudności będą się za nim ciągnąć w nieskończoność, żadne marzenia się nie spełnią, a wszystkie wysiłki skazane są na niepowodzenie. Dlatego nastolatek od razu się zniechęca i traci motywację do podjęcia jakichkolwiek działań. Dominuje pesymizm, brak zainteresowania i poczucie beznadziei. Jeśli chodzi o przeszłość, młoda osoba cierpiąca na depresję ma tendencję do przypominania sobie wyłącznie negatywnych przeżyć, związanych z cierpieniem, frustracją i porażką. Tego typu wspomnienia są wyolbrzymione i zacierają wszystkie inne, pozytywne lub neutralne.

Jeśli rozpoznają Państwo te objawy i mają więcej pytań, zapraszam do kontaktu: 513 637 454.

mgr Katarzyna Rybińska

Dodano: 20.02.2018, do kategorii Blog

©2017 Żródło Katarzyna Laurent Wszystkie prawa zastrzeżone

error: Treść strony www jest chroniona!