Jak bajki mogą pomóc w zrozumieniu problemów z dzieckiem?
Chyba każdemu z rodziców znana jest bajka „Kraina lodu” i jej sztandarowa piosenka. Jej piękne przesłanie o sile siostrzanej miłości czyni z niej ważną lekcję dla najmłodszych, jak i również dla tych starszych. Jednak gdy ostatnio wróciłam myślami do tej bajki, wydała mi się ona również piękną metaforą dla wszystkich problemów, które dziecko może napotkać na swojej drodze ku dorastaniu, pokazując również ryzyko, które wiąże się z brakiem ich zrozumienia przez rodziców.
Mała Elsa jest obdarzona czymś, czego nie mają inne dzieci. Eksperymentuje z siłą, która płynie z jej wnętrza, i która jest częścią jej samej. Przez pierwsze lata jej życia to, czym różni się od innych dzieci, nie sprawia żadnego problemu. W pewnym momencie dochodzi jednak do wypadku: odmienność dziewczynki sprawia, że nieumyślnie wyrządza krzywdę ukochanej siostrze. Od tej chwili mała Elsa, przygnieciona poczuciem winy, musi starać się stłamsić w sobie swoje uczucia i tendencje. W filmie pokazane jest, jak zamyka się przed siostrą, izoluje od innych, pogrążając w smutku i samotności. Kochający rodzice są dla niej dużym wsparciem, ale nie są w stanie zrozumieć co się dzieje z ich dzieckiem, nie mają możliwości, żeby pomóc jej w zrozumieniu samej siebie.
W bajce wypadek przy zabawie z siostrą dodaje dramatycznego charakteru. W codziennym życiu różne sytuacje sprawiają, że rodzice zaczynają być świadomi, że z ich dzieckiem dzieje się coś, czego nie rozumieją. Taką sytuacją może być na przykład obowiązek szkolny. Zachowanie dziecka często nie jest również akceptowane przez społeczeństwo, dlatego, że jest właśnie inne i nie łatwo jest je zrozumieć. Czemu mój syn nie chce zostać sam w przedszkolu? Czemu nie chce chodzić do szkoły? Czemu moja cóka nie bawi się z innymi dziećmi? Czemu moje dziecko wydaje się samotne, nieszczęśliwe? Tego typu zachowania, które martwią rodziców, znajdują swoje źródło w tym, co aktualnie dzieje się we wnętrzu dziecka. Dorastanie jest szczególnym okresem, kiedy dziecko poznaje świat i musi dostosować się do jego wymagań. Chwilami, może je to przerastać, nawet jeśli ten świat jest również niezwykle ciekawy i pełen przyjemnych odkryć. To potrzebne zrozumienie może zostać osiągnięte z pomocą psychologa. Ważne jest, by problem nie rósł razem z dzieckiem.
Konsultacja z psychologiem może być pierwszym krokiem do otworzenia na nowo drzwi, za którymi chowa się przestraszone dziecko. Mogą Państwo mu w tym pomóc, dzięki Państwa miłości i wsparciu doświadczonego specjalisty.
Przychodzi na myśl jeszcze inna piosenka z „Krainy lodu”:
„Przeszłość zła
Nie zaboli już nas
Serce już nie tonie w tamtych łzach
Miłość stanęła w drzwiach”
mgr Katarzyna Rybińska
Psycholog Kliniczny i Psychoterapeuta
Dodano: 31.01.2018, do kategorii Blog